Fransız Öğrencilerin Önyargıları Yıkıldı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Hukuk Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu İnsan Hakları Topluluğu`nun projesine katılan Fransız öğrenciler, Türkiye`ye karşı olan önyargılarının yıkıldığını söylediler.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Fransız Öğrencilerin Önyargıları Yıkıldı
'Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye Arası İlişkilerde Hz. Mevlana Hoşgörüsü ve Sevgisi' projesine katılan 11 Fransız öğrenci Konya'ya geldi. Konya'yı gezerek Hz. Mevlana hakkında bilgi edinen öğrenciler Türkiye'yi de tanıma fırsatı yakaladı. Proje Sorumlularından SÜ Hukuk Fakültesi öğrencisi Salih Karataş, projede yer alan öğrencilerle birlikte düzenlediği basın toplantısında çalışmalarını değerlendirdi. 22 Temmuz'da Konya'ya gelen Fransız hukuk öğrencilerinin 27 Temmuz'da ülkelerine döneceğini belirten Karataş, projenin devamında Ekim ayında Fransa'da Avrupa Parlamentosu'nda konferans vereceklerini söyledi.
Projenin Fransa'daki bölümünde etkin görev alacak Lokman Balkan ise, son yaşanan olayların dünyada Hz. Mevlana'nın barış ve hoşgörüsüne ne kadar ihtiyaç duyulduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Balkan, bu tür projelerde amaçlarının yeni nesillerin barış ve huzur içinde yaşamasına katkı sağlamak olduğunu anlattı.
Strazburg Üniversitesi Hukuk öğrencisi Eleonor Bahia Tswchat, ilk kez geldiği Türkiye'de sıcak ve yakın ilgiden mutluluk duyduğunu dile getirdi. Tswchat, Türkiye ve İslamiyet hakkındaki bütün önyargılarının kısa sürede tanıştığı kişiler sayesinde yıkıldığını söyledi.
Lyon Üniversitesi Hukuk ve Ekonomi öğrencisi Tunus asıllı Fransız vatandaşı Hanan Saba da, proje sayesinde önyargılarından kurtulduğunu belirtti. Saba, “Bir Fransız olarak hiçbir zaman Türkiye'ye geleceğimi düşünmüyordum. Türkiye ile ilgili bir takım önyargılara sahiptim. Proje sayesinde önyargılarımdan kurtuldum ve çok mutlu bir şekilde buradan ayrılacağım” dedi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu