Napolyon Kirazında Bu Yıl Rekolte Düşük Oldu

Konya`nın önemli kiraz üretim merkezlerinden Hüyük ilçesi İlmen beldesinde bu yıl ürün rekoltesinde düşüş yaşandığı bildirildi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Napolyon Kirazında Bu Yıl Rekolte Düşük Oldu
İlmen Belde Belediye Başkanı Hürriyet Şahin, her yıl ortalama 350 ton üretimin yapıldığı ve iç piyasanın yanı sıra yurtdışına da gönderilen Napolyon kirazının rekoltesinde bu yıl düşüş yaşandığını söyledi.
Olumsuz hava şartlarından ürünün etkilendiğini belirten Şahin, fiyat yönünden de bu yıl üreticinin umduğunu bulamadığını ifade ederek, “Bu sene bölgemizde çok güzel ve bol yağışlar oldu. Ama bu yağışlar ürünü olumlu etkileyeceğine tam tersine bir gelişme yaşandı. Haziran döneminde neredeyse her gün yağış olunca, erken çiçek açan üründe tozlanma olayı gerçekleşmedi. Yani geç yetişen kirazlar olgunlaştı, buna karşın erken çiçek açan kiraz ağaçlarında sürekli yağışlar dolayısıyla ürün arılar vasıtasıyla sağlanan döllenme gerçekleşemedi. Bu sene yaşanan bu olumsuzluk nedeniyle ürün rekoltesi 200 tonda kaldı. Ayrıca, geçtiğimiz yıl yüzde 50 yüksek olan kirazın kilo fiyatı bu yıl 2,5 ve 3,5 lira aralığında seyredince üreticimiz bir başka hayal kırıklığı yaşadı” dedi.
Anahtar Kelimeler: Napolyon

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu