Yazar Kasa Ertelemesi Esnafa Rahat Bir Nefes Aldırdı

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan,

28.12.2015 13:26, 7 yıl önce eklendi.
Yazar Kasa Ertelemesi Esnafa Rahat Bir Nefes Aldırdı

yazarkasa değiştirme zorunluluğunun 1 yıl ertelendiğini hatırlatarak, kararın esnaf ve sanatkârlara rahat bir nefes aldırdığını söyledi. Başkan Karamercan, “Maliye Bakanlığı esnafın sesini duydu. Yeni nesil yazarkasada sürenin bir yıl uzatılması esnafımızda büyük bir memnuniyet yarattı” dedi.

 

Kararın çok yerinde olduğunu vurgulayan KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Esnafımız zaten zor şartlarda geçimini temin ediyordu. Yeni nesil yazarkasada sürenin bir yıl uzatılması esnafımız açısından sevindirici bir karar oldu” diye konuştu.

Erteleme kararından dolayı AK Parti Hükümetine teşekkür eden KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Başbakanımız ve hemşerimiz Sayın Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere tüm Bakanlarımıza, milletvekillerimize ve yazarkasa zorunluluğunun ertelenmesinde emeği geçenlere esnaflar olarak teşekkür ediyoruz. Yeni nesil yazarkasada sürenin bir yıl uzatılması esnafımızda büyük bir memnuniyet yarattı” dedi.

“YENİ OLAN YAZARKASALAR İSRAF EDİLMEYECEK”

Erteleme süresi içinde mali hafızası dolan cihazların yeni nesil yazarkasalarla değiştirileceğini hatırlatan Başkan Karamercan konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Tebliğ ile yeni nesil yazar kasa kullanım zorunluluğu 2014 yılı satışları/brüt hasılatı 150 bin TL'nin altında olan esnaf ve sanatkârlar için bir yıl ertelenmiş, diğer esnaf ve sanatkârlar için de kademeli bir geçiş öngörülmüştür. Anılan tebliğe göre yeni nesil yazar kasa kullanım zorunluluğu, 2014 yılı satışları/brüt iş hasılatı; 150 bin TL'nin altında olanlar için 1.1.2017 tarihinde, 150 bin TL - 500 Bin TL arasında olanlar için 1.10.2016 tarihinde, 500 bin TL - 1 milyon TL arasında olanlar için 1.7.2016 tarihinde, 1 milyon TL'nin üzerinde olanlar için de 1.4.2016 tarihinde başlayacak. Yeni nesil yazarkasalar kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için çok önemli. Ancak, hafızası dolmamış ve daha yeni olan yazarkasaların yeni nesil cihazlarla değiştirilmesini de esnaf büyük bir israf olarak görüyordu. Bu nedenle bir yıllık erteleme herkes için çok olumlu oldu.”

 “ERTELEME CİHAZ FİYATLARINI DÜŞÜRECEK”

Mali hafızası dolmayan cihazların bir yıl daha kullanılacak olmasının zaman içinde rekabet koşulları nedeniyle fiyatların da düşmesine fırsat tanıyacağını sözlerine ekleyen KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, “Akıllı yazar kasalarla ilgili olarak piyasaya yeni giren firmalar var ve rekabetten dolayı fiyatlar zaman içinde daha da düşecek. Bu da esnafımıza önemli bir tasarruf imkânı sağlayacak” diye konuştu.  

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu