'Fikir Özgürlüğüne Evet, Teröre Desteğe Hayır' dediler

İslam ülkeleri akademisyen ve yazarlar birliği, “fikir özgürlüğüne evet, teröre desteğe hayır” başlıklı açıklama yayımladı.

13.01.2016 23:45, 7 yıl önce eklendi.
'Fikir Özgürlüğüne Evet, Teröre Desteğe Hayır' dediler
İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Balcı imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Terör, başta Türkiye olmak üzere dünyanın ve İslam aleminin en önemli sorunu haline gelmiştir. Türkiye’de ve İslam dünyasında refah, demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesi ve İslam medeniyetinin yeniden yükselişi temel meselemiz iken, önümüze karanlık odakların güdümündeki terör çıkarılmaktadır. Masum insanların canına kast eden teröre karşı durmak en temel insani tavır olmasına rağmen, bir takım akademisyenlerin doğrudan veya dolaylı olarak teröre destek çıkmasının bilim ve fikir adamlığıyla bağdaşmadığı açıktır. Terör örgütü tarafından halka antidemokratik ve gayri insani baskılar uygulandığında, onlarca-yüzlerce masum insanın canını kaybettiği terör saldırıları olduğunda, halkın can güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik güçlerinin evlerine ateş düştüğünde sesini çıkarmayanların, teröre karşı hukuk içinde yürütülen güvenlik operasyonları karşısında ayağa kalkması manidardır” denildi.

Teröre destek vermenin bilim ve fikir insanlarına yakışmadığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Halkımızın bilmesini isteriz ki; üyelerimiz dahil olmak üzere, farklı görüşlere sahip olsa da, yüreğinde insan ve ülke sevgisi taşıyan binlerce akademisyen, bilimsel hiç bir temeli olmayan bu gayri insani ve teröre destek çıkan bu ilkel tutumu tasvip etmemektedir. Türkiye’de demokrasinin ve ekonomik gelişmenin daha ileri götürülmesinin önünde en büyük engel terördür. Özgür ve bilimsel tartışma ortamının temel şartı terör ve şiddetin olmamasıdır. Devlet, yaşanan tecrübelerden ders alarak bir yandan teröre karşı mücadeleyi sonuna kadar kararlı bir şekilde devam ettirmeli; diğer yandan, tüm vatandaşlarımızın temel insan haklarını geliştirecek reformları yapmalıdır. İslam Dünyası ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor günlerde, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AY-BİR) olarak, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne ve geleceğine karşı haince yapılan saldırıları nefretle kınıyor, başta ilim ve fikir adamları olmak üzere tüm kesimleri ve halkımızı teröre karşı tek ses ve birlik olmaya çağırıyoruz.”

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu