Tezkeresine 2 Saat Kala Ölen Askerin Ailesi Oğullarının Şehit Sayılmasını İstiyor

Hakkari`nin Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı Karakolu`nda askerliğini tamamlamasına 2 saat kala öldü haberi gelen 21 yaşındaki Vural Erginkan`ın ailesi oğullarına şehitlik payesi verilmesini istiyor.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Tezkeresine 2 Saat Kala Ölen Askerin Ailesi Oğullarının Şehit Sayılmasını İstiyor
Konya`nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba beldesinde ikamet eden Kürt kökenli Mehmet ve Fatma Erginkan, geçtiğimiz yıl Hakkari`nin Yüksekova ilçesi Kamışlı Karakolu`nda tezkere alacağı günün sabahında ölen oğulları Vural`ın hakkını arıyor. Aile, oğullarının intihar ettiğinin kendilerine söylendiğini ancak daha sonra savcının raporunda kaza sonucu ölüm olduğunu gördüklerini söyledi. Oğullarının intihar etmediğine inanan aile kendilerine şehitlik hakkının verilmesi için yasal işlemlere başladı. Oğlunu
şerefiyle namusuyla askere gönderdiğini belirten anne Fatma Erginkan, "Oğlum 15 ay askerliğini şerefiyle namusuyla bitirdi. Tezkeresini almasına 2 saat kala intihar etti dediler. Türk bayrağı için gönderdiğim oğlumu öldürdüklerini düşünüyorum. Oğlum öldükten sonra bana gelselerdi, `Oğlun şehit oldu deyip bayrağını verselerdi` kabul ederdim. Bu olayı ben hiçbir zaman kabul etmedim, etmiyorum da sonuna kadar peşini bırakmayacağım. Oğlumun intihar etmesinin bir nedeni yoktu. 15 ay askerliğini tamamladı,
cebinde parası vardı ve çıkmasına 2 saat kala bu olay yaşandı. O gün akşam bana telefon açtı, `Bana mantı yap ben senin mantını özledim` dedi. Böyle söyleyen bir çocuk neden intihar etsin, ben oğlumun şehit sayılmasını istiyorum" dedi.

"ŞEHİTLİK BAYRAÐINI VERSİNLER YETER"
Evinin bir köşesini oğlunun resimleri ile süsleyen ve Türk bayrakları asan anne Fatma Erginkan, "Her akşam odasına geliyorum, onu bekliyorum. Resimlerine bakarak nerede kaldın diyorum. Oğlumun şehitliğini isterken parasını istemiyorum. Para verseler dahi onu hayır kurumuna bağışlarım. Sadece oğlumun şehitlik bayrağını getirip bana versinler yeter" diyerek gözyaşı döktü.
Baba Mehmet Erginkan ise, olayla ilgili yasal sürecin başlaması için avukata başvurduklarını belirterek, "Bundan sonra yasal süreç işleyecek. Biz oğlumuzun intihar etmediğini, intihar süsü verildiğini düşünüyoruz. Oğlum zaten 15 ayını şerefiyle bitirdi. Oğlumuzun bayrağını versinler" dedi.
Aileyi sürekli ziyaret eden Yeniceoba Belde Belediye Başkanı İlyas Kara da, kendilerinin olayın yaşandığı Hakkari Yüksekova`ya gittiklerini ifade ederek, "Vural`ın ölümünü başından itibaren takip ediyoruz. Valimizin aracılığı ile ben, aile üyeleri ve bazı arkadaşlarımızla olayın yaşandığı yere gittik, incelemede bulundum. Yasal işlemlerin başlaması için bütün girişimleri yaptık. Olayın intihar olmadığını gösteren birçok çelişki var. Şu anda ben de, aile de yetkili makamların bu konuyu fazla uzatmamasını,
tezkeresine son iki saat kala vefat eden askerimiz hakkında herkese yapılanın yapılmasını istiyor ve şehitlik hakkının verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

SAVCI: KAZAYLA OLMUŞTUR
21 yaşındaki Vural Erginkan 2009 yılının Ağustos ayında askere çağırıldı. Acemi birliğini Erzincan`da yapan Vural Erginkan usta birliği olarak, Hakkari Yüksekova Kamışlı karakolunda görevlendirildi. Erginkan, askerliğinin 15 ayını tamamlamasına 2 saat kala 2010 yılının 20 Ekim tarihinde koğuşta alnından vurularak öldü. Vural`ın cenazesi ailesine intihar etti denilerek teslim edildi. Savcı olay yerinde ve çevresinde yaptığı incelemede ve raporunda, "Vural`ın düştüğü bunalımla kendisine ait silahla intihar
etmesini gerektirir hiçbir neden olmadığı, kazaen elinin tetiğe değmesi sonucu silahın ateş almış olabileceğinden kovuşturmaya gerek yoktur" denildi. Raporda aynı zamanda Vural`ın silahından çıkan merminin başka bir askerin şarjöründen alınarak konulduğu belirtildi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu