Çiftçinin Yeni Umudu Çekirdeklik Kabak

Konya`nın Beyşehir ilçesinde çekirdeklik kabak ekimi yapılan tarlalarda ürünün hasadına başlandı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Çiftçinin Yeni Umudu Çekirdeklik Kabak
Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli, hasat yapılan bir tarlada incelemede bulunurken, ürünün bölgede yaygınlaşmasının çiftçinin menfaatine olacağını söyledi. Çekirdeklik kabak üretiminin Beyşehir Gölü Havzası ’nda hububata alternatif bir ürün olabileceğini ve çiftçinin diğer ürünlere göre daha iyi bir gelir elde edebileceğine dikkat çeken Metli, “Geçen yıl Türkiye genelinde ekimi çok olduğu için fiyatı biraz düşen çekirdeklik kabağın bu sene tam aksine fiyatı çok yüksek. Para edeceğine inanıyorum, hububat üretimine göre ekim yapan çiftçimizin daha çok gelir elde edeceğini düşünüyorum” dedi.
İlçede çiftçinin büyük bölümünün hububat ürünü ektiğini, alternatif ürünlerin iyi geliri olmasına rağmen yörede bir türlü benimsenemediğini dile getiren Metli, çekirdeklik kabak üretimini iyi gelir getirmesi nedeniyle tavsiye ettiklerini söyledi. Metli, uzun yıllardır hububat ürünü ekimiyle yorulan tarlaların çekirdeklik kabak üretimine geçilmesiyle bir nebze de olsa dinlendirilebileceğini ve hastalıklarından arındırılabileceğine vurguladı.
Tarlasında iki yıldır çekirdeklik kabak ürettiğini belirten çiftçi Yunus Haşimoğlu ise, bu yıl 20 dekarlık bir alanda ekim yaptığını dile getirdi. Geçen yıl fiyatın düşük olması nedeniyle bu yıl bölgede ekim yapan çiftçinin az olduğunu belirten Haşimoğlu, “Bu yıl ürün para etti. Kilosu 4-5 lira arasında değişiyor. Önümüzdeki yıllarda ekim yapan çiftçi sayısının artacağına inanıyorum. Pancara ve patatese göre çekirdeklik kabak üretimi daha kolay. Biz bu ürünü arpaya, buğdaya alternatif ürün olarak ekiyoruz. İlçede üretiminin çoğalmasını istiyoruz. Dekarından 100 kilo ve daha fazla ürün alınabiliyor. Üreticimize tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant