Arjantinli Keçe Ustası

17 yıl önce tatil amacıyla Konya`ya gelen ve hediyelik kilim almak için bir dükkana giren Rabia Girgiç (Silvia İnes Garoselli) kendisine kilim satan eşine aşık olunca evlendi ve Türkiye`de kalarak keçe ustası oldu.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Arjantinli Keçe Ustası
Arjantin`de 17 yıl önce harita mühendisliği bölümünü bitiren Silvia İnes Garoselli, tatil için Konya`ya geldi. Mevlana Müzesi`ni gezen Silvia İnes Garoselli daha sonra hediyelik kilim ve halı almak için müze çevresinde bulunan dükkanlara gitti. Burada kilim dükkanı olan keçe ustası Mehmet Girgiç`le tanışan Silvia İnes Garoselli, ona aşık oldu ve evlenerek Türkiye`ye yerleşti. Müslümanlığı seçerek Rabia ismini alan Rabia Girgiç, eşinin ustası olduğu keçe sanatını çok sevdi ve kendisi de keçe sanatıyla
uğraşmaya başladı. Eşinin dükkanını işletmeye başlayan Rabia Girgiç, 17 yıldır hem keçe sanatını yaşatmaya çalışıyor, hem de öğrenmek isteyenlere bu sanatın inceliklerini aktarıyor. Unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı büyük bir aşkla keçeye nakış nakış işleyen Rabia Girgiç, ölene kadar bu sanatla uğraşmak istediğini de dile getiriyor.

KEÇE YAPARKEN ÇOK MUTLU OLUYORUM
17 yıl önce tatil için Konya`ya geldiğini ve eşiyle tanıştığını anlatan Rabia Girgiç, "Eşim bana halı satmaya çalışıyordu. Daha sonra birbirimize aşık olduk ve evlendik. Eşimden göre göre ben de bu sanatı sevmeye ve yapmaya başladım. Eşimle birlikte bu dükkanda 17 yıldır keçe sanatıyla uğraşıyoruz. Keçe yaparken çok mutlu oluyorum. Bazen yünle karıştırıp daha değişik şeyler yapıyoruz. Bu da beni daha çok heyecanlandırıyor" dedi.
İnsanların keçe sanatına yoğun ilgi gösterdiğini de dile getiren Rabia Girgiç, "İnsanların ilgisi oldukça fazla. Biz de farklı şeyler üreterek bu ilgiyi artırmaya çalışıyoruz. Daha önce eşim öğrenmek isteyenlere bu sanatı öğretiyordu. Şimdi ben de öğrenmek isteyenlere bu sanatın inceliklerini öğretmeye çalışıyorum. 15 yaşında bir oğlumuz var ve o da büyüyünce keçe ustası olmak istediğini söylüyor" şeklinde konuştu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu