Akıllı telefonları bisikletler şarj ediyor

Akıllı telefon ve tabletlerin şarj sorunu ile vatandaşların hareketsizliğini güzel bir ironide birleştiren küçükçekmece belediyesi pedal çevirerek cihazların.

13.02.2016 09:45, 7 yıl önce eklendi.
Akıllı telefonları bisikletler şarj ediyor
Bu sayede vatandaşlar hem spor yapıyor hem de telefon ve tabletlerini şarj ediyor. Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binasında hizmet veren Küçükçekmece Belediyesi, hizmet binasına yerleştirdiği bisikletli şarj cihazlarıyla vatandaşlara spor yapmaları gerektiğini hatırlatıyor. Teknolojik olanaklar arttıkça insanların spordan uzaklaşmalarına dikkat çekmek için hayata geçirilen projede bir bisikletin üzerine koyulan dinamo sayesinde pedal çevrildikçe elektrik üretiliyor. Üretilen elektrik akıllı telefon ve tabletleri şarj etmek için kullanılabiliyor. Bisikletli cihazı kullanan vatandaşlar, pedal çevirerek spor yaparken, telefonlarını da şarj edebilme olanağına kavuştular. Cihazlar, aynı anda iki telefonu veya tableti birden şarj edebilecek kadar elektrik üretebiliyor. Başlangıç noktası olarak sadece Küçükçekmece Belediyesi içine koyulan şarjlı bisikletler, ileride alışveriş merkezleri ve kapalı alanlarda da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

HAREKETSİZLİĞE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN

Vatandaşların hayatlarındaki hareketsizliğe dikkat çekmek için projeyi geliştirdiklerini belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Belediyeye gelen vatandaşlarımızın işlemlerini sırasında bekleme sürelerini hem hareket etsinler hem de telefonlarını şarj eksikliklerini gidersinler istedik. Aslında bu daha çok hepimizin hareketsizliğine dikkat çekmek için yapmış olduğumuz bir çalışma. Biz böyle bir espri ile vatandaşlarımıza hareketsizliğini hatırlatmak istedik. Hareketsizliği başta ben olmak üzere bütün vatandaşlarımız hayatından çıkartır ve hepimizin hayatına tekrar spor girer” ifadelerine yer verdi.

İNSANLARI SPORA TEŞVİK EDİYOR

Projenin insanları sağlıklı yaşama teşvik edeceğini ifade eden Hüseyin Özdemir, “Bana göre çok hoş ve sağlıklı bir bisiklet. Hem insan kendi enerji harcıyor hem telefonu şarj ediyor. İnsanları spora teşvik ediyor. Projeyi düşünenlerin yüreğine ve emeğine sağlık” dedi. Hasan Baş, “Şimdi şarj etmeye başladı biraz sonra telefonumu doldurur. Çok güzel bir makine olduğunu düşünüyorum. Hem spor yapıyoruz hem telefonu şarj etme olanağı buluyoruz. Hem telefonu şarj ederken bacaklarımızı da geliştiriyoruz bu arada” Şeklinde konuştu.


Anahtar Kelimeler: akıllı telefonşarj sorunu

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant