konyadahaber gündemi belirlemeye devam ediyor

Tarafsız haber ve köşe yazılarıyla halkın takdirini kazanan konyadahaber.com haber sitemiz, Konya ve Türkiye gündemini belirlemeye devam ediyor.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
konyadahaber gündemi belirlemeye devam ediyor
Yaklaşık 6 yıldır hem haberleri hem de yazarlarının köşelerine taşıdığı konularla gündemi belirleyen konyadahaber.com haber sitesi, yine gündemde. Sitemizin yazarlarından Aysima ’nın yaklaşık 10 gün önce “Garibanın ekmek teknesinden ne istiyorsunuz?” başlığı ile köşesine taşıdığı konu, son birkaç gündür Konya gündemini meşgul etmekle kalmadı, TBMM ’nin de gündemine girdi. Yazarımız (Aysima), 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Konya Büyükşehir Belediyesinin uygulayacağı simitçilerle ilgili kararı köşesine taşımış, yazısının sonunda da, yetkililerden cevaplandırmalarını istemiyle bazı sorular yöneltmişti. Konya Büyükşehir Belediyesi suskunluğunu koruya dursun, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı konuyu TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplandırılmak üzere Meclis başkanlığına yazılı olarak iletilen soru önergesinde Konya Büyükşehir Belediyesi ’nin 31 Aralık 2011 tarihinden sonratezgahlarını kaldırmaları için simitçilere baskı yaptığı belirtildi. Tek taraflı ve keyfi olarak alınan kararı soru önergesinde sert bir dille eleştirenMHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Ülkemiz istihdamına katkı sağlayan, vergisini ödeyen, karda, kışta, yağmurda, yoğun sıcağın altında çalışarak ailelerini geçindirmeye çalışan, çocukların can dostu, memurların, dar gelirlilerin kebapçısı olarak adlandırılan simitçi esnafımız mağdur edilmektedir. Kendilerine şehrin dışında ve hızlı tren altgeçitlerinde simit satabilecekleri söylenmektedir. Halbuki insanların yoğun olduğu yerlerde simit satılabilir.Konya`da en az bin aile geçindiren simit satıcılarının ekmeğiyle oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu soruna mutlaka bir çözüm yolu bulunmalıdır” şeklinde açıklama yaptı. Kalaycı soru önergesinin sonunda Başbakan tarafından cevaplandırılmasını istediği şu soruları sıraladı;
1) Yıllardır bulundukları yerde satış yapan simit satıcılarına, tezgahlarını kaldırmaları için neden baskı yapılmaktadır? Vatandaş simidi nereden alacak? Simitçilerin tezgahı kaldırılan yerlere, belediye tarafından büfeler, yandaşlar mı yerleştirilecek?

2) Büyükşehir Belediyesi işi gücü bırakıp simitçilerin ekmeğine mi göz dikmiştir? En az bin aile geçindiren bu insanlarımızın ekmeğiyle oynanmadan, bu konuda ne yapılmak isteniyorsa kendileri veya temsilcileri ile neden görüşülmemektedir?

3) Geçmişte belediye başkanlığı ve kendi ifadenizle simitçilik yapmış bir Başbakan olarak, ailesinin geçimini simit satarak sağlamaya çalışan simitçi esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi için bir talimat verecek misiniz?

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu