Vuslat törenleri`ni 60 bin kişi takip etti

Hz. Mevlana`nın 738. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinde icra edilen 21 sema gösterisini 53 bin 500 kişi izlerken, düzenlenen diğer programları 6 binden fazla kişinin takip ettiği belirtildi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Vuslat törenleri`ni 60 bin kişi takip etti
Törenlerle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan`ın katıldığı bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 10 gün süren etkinliklerde çok sayıda programın gerçekleştiğini ve bu programlara on binlerce insanın katıldığını belirterek, "10 gün süren programlar çerçevesinde 21 sema programı düzenlendi. Bu, dünyada 10 gün içinde en yoğun yapılan program olma özelliğini taşıyor bence. Etkinlikler, Genelkurmay Başkanlığımızın en gözde ekiplerinden olan Mehter Takımı`yla birlikte düzenlenen Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü`yle başladı. Sayın Dışişleri Bakanımızın katkılarıyla törenlere 50`den fazla Afrikalı Dışişleri Bakanı ya da bürokrat katıldı. Törenler, dünden bugüne bir marka haline geldi. 739. Vuslat Törenleriyle ilgili de birkaç hafta içinde toplanarak törenlerin nasıl organize edileceğiyle ilgili görüş alışverişinde bulunacağız. UNESCO tarafından korunması gereken soyut kültür mirası olarak kabul edilen Sema Törenleri`ni korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarımız sürüyor. Bu çerçevede otellerde, restoranlarda ve uygun olmayan yerlerde Sema yapılmasının önüne geçtik. Haftada 1 kez düzenlediğimiz ücretsiz Sema töreni, hiç olmazsa Konya`da bu denetimi yapmamıza imkan sağladı" dedi.

TÖRENLERİ 53 BİN 500 KİŞİ İZLEDİ
Başkan Tahir Akyürek`in ardından söz alan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ise, törenler kapsamında 10`u gündüz ve 11`i gece olmak üzere 21 sema töreninin icra edildiğini ifade ederek, "Bu törenleri yerli ve yabancı 53 bin 500 kişi takip etti. Düzenlenen diğer sergi, konferans, konser gibi programları ise 6 binin üzerinde ziyaretçi takip etti. Çeşitli seyahat acenteleri tarafından Vuslat haftası için 370 ayrı tur gerçekleştirildi. Bu yılki törenlerde bir önemli etkinlik de törenler öncesi turizm sektöründen temsilcilerin katıldığı eğitim semineri oldu. Etkinliklerde ayrıca Selçuk ve Mevlana Üniversiteleri tarafından çeşitli sempozyum, söyleşi, konferans ve sergi düzenlendi. Ancak törenlerin son günü için gönderilen davetiyelere icap edilip edilmeyeceğiyle ilgili teyit alamadığımız için bazı koltuklar boş kaldı. Bilet konusuyla ilgili de bu yıl yeni bir düzenleme yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant