Cumhurbaşkanı seçim kanunu tasarısı alt komisyona sevk edildi

TBMM Anayasa Komisyonu`nda bugün görüşülmeye başlanan Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu Tasarısı alt komisyona havale edildi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Cumhurbaşkanı seçim kanunu tasarısı alt komisyona sevk edildi
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu başkanlığında toplanan komisyon, 22 maddeden oluşan Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu`nu ele aldı. Hükümet adına Adalet Bakanı Sadullah Ergin`in hazır bulunduğu komisyona Burhan Kuzu`nun esprileri damgasını vurdu. Kuzu, yasa tasarısının geçen dönem çok tartışıldığını belirterek, yasa tasarının görüşülmesi için birkaç öneride bulundu. Kuzu, Cumhurbaşkanı Gül`ün görev süresinin 5 yıl mı 7 yıl mı olduğuna ilişkin konunun alt komisyonda karara bağlanabileceğini söyledi.
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise, alt komisyon önerisini komisyon üyelerinin takdirine bıraktığını söyledi.
Komisyonda söz alan MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Cumhurbaşkanı`nın halk tarafından seçilmesini eleştirerek, bunun adının parlamenter sistem olmayacağı ve bu yeni sistemde Cumhurbaşkanı`nın hesap vermeyeceğini söyledi. Bal, "Böyle bir ucube sistemle karşı karşıyayız" dedi. Burhan Kuzu`nun, "5 ya da 7 zaten artık yaş mı kuru gibi herkes bunu konuşuyor. Sen 5 der, ben 7 derim bir ortasını buluruz" sözleri ise komisyon üyelerini güldürdü.
Bu arada AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, tasarının alt komisyona gönderilmesi için önerge verdi. Alt komisyon önerisi üzerine açılan tartışmada konuşan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, devlet memurları ve diğer kamu görevlilerinin adaylığı başlığındaki 11. maddeye dikkat çekerek, "11. maddeye yönelik önerimi şimdiden ifade etmek istiyorum. Kamu görevlilerinin aday olmalarına ilişkin madde. Orada Cumhurbaşkanı, Başbakan`ın, bakanların aday olması halinde ne yapacak? Pekala Sayın Recep
Tayyip Erdoğan aday olacaktır, olabilecektir, Sayın Abdullah Gül de aday olabilecektir. Sayın Adalet Bakanı da aday olabilecektir" dedi.
Kart`ın sözleri üzerine Burhan Kuzu, "Beni niye saymıyorsun" dedi. Bu yöne ilişkin bir düzenleme yapılmadığını belirten Kart, "Ellerinde bu kadar güçlü kamu gücü varken o gücü kullanırken aday olmaları haksız olmaz mı, o sebeple alt komisyon çalışmalarında bu konu önemle dile getirilmelidir" dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de, "Vatandaş 5 yıl için oy verdi. Vatandaştan kaçmayın. Süre 5 yıldır. Halk 5 yıl diye oy verdi. 13. madde, siyasi partiler bir adayı lehinde, aleyhinde propaganda yapabilecek mi belli değil. İkinci husus adaylara yardım hususu. Mutlaka sınır getirilmeli. Yardım miktarlarına sınır getirilmeli. Bu yardımları Cumhurbaşkanı seçiminden önce YSK tarafından kamuoyuna açıklanmalıdır. Ek önergeyle 7 yıl falan konusunu getirmeyin, vatandaşa güvenin" diye konuştu.
CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da, "Gelin bir anayasa değişikliği ile çoğunluk 7 yıl mı istiyor 6 yıl mı istiyor bunu koyalım. Bunu kanunla yapmayın" dedi.
Burhan Kuzu, 13 Şubat 2010 tarihinde Batum`un bir gazeteye Gül`ün görev süresinin 7 yıl olduğuna ilişkin verdiği demeci okudu. Batum, bunu üzerine eğer geçici düzenleme daha önce koyulup çıkarılmamış olmasaydı Gül`ün görev süresinin 7 yıl olacağını söyledi. Batum, hukukta yeni statünün ilk statünün hükmünü yitirmesinden sonra olacağının yer aldığını söyledi.
CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, tutuklu milletvekillerinin olduğunu hatırlatarak, "Biz Balbay ya da Haberal`ı, Cumhurbaşkanı adayı göstersek bu anlayış çıkartmayacak mı acaba cezaevinden? Sizin atadığınız özel yetkili savcılar Cumhurbaşkanı seçildiği takdirde de o zamanda mı bırakmayacak?" diye sordu. Bu soruya bazı AK Partili vekiller "Hele seçin" yanıtını verdi.
Görüşmelerin ardından tasarı oy birliğiyle alt komisyona sevk edildi. Fatoş Gürkan, Mustafa Şentop, İdris Şahin, Uğur Bayraktutan, Nevzat Korkmaz`dan oluşan alt komisyon, 11 Ocak Çarşamba gününe kadar raporunu tamamlayacak. Meclis Anayasa Komisyonu da 12 Ocak Perşembe günü toplanacak.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant