Konya BM Kalkınma Programı gündeminde

Kalkınma Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı`nın (UNDP) ortak yürüttüğü `Türkiye Bölgesel Kalkınmanın Yönetimi Mekanizmalarının Geliştirilmesine Destek Projesi”ni yürüten heyet, incelemelerde bulunmak üzere Konya`ya geldi. 2 gün Konya`da kalacak heyet, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi`yi makamında ziyaret ederek, MEVKA çalışmaları hakkında bilgi aldı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Konya BM Kalkınma Programı gündeminde
Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Yönetim Kurulu Başkanı Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ’ı ziyaret eden heyet, Konya programında ikinci olarak MEVKA Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi ile görüştü. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz ’ın da bulunduğu ziyarette, MEVKA ’nın genel yapısı ve kalkınma ajanslarının başarılarına yönelik bilgiler veren Selvi, kalkınmayı amaçlayan ajansların başarısının birlikte hareket etmekten geçtiğini vurguladı.
Bölgesel kalkınmanın, imkanlar birleştirilerek sağlanacağına dikkat çeken Selvi, “Karaman ’ın da ortağı bulunduğu MEVKA çalışmaları esnasında mesela bizde inovasyon, Karaman ’da iş geliştirme ön plana çıktı. Bu iki ihtiyaca birlikte bütçe ayırarak, birçok başarılı projeye imza attık. Yoksa tek başına yapmak mümkün değildi. Karaman Konyasız olamaz, Konya da Karaman ’dan vazgeçmez. Artık birlik zamanı. Birlikte varız, birlikte kalkınacağız” dedi.
Heyetin turizm projeleri ağırlıklı sorularını cevaplandıran Selvi, şöyle devam etti:
“Kalkınma Ajansımız turizm alanında örneğin geniş kapsamlı bir fotoğraf katalogu hazırladı. Bu katalog, bölgemize turist çekmek için görsel açısından önem arz ediyor. Evet, belirttiğiniz gibi Ege, İstanbul, İzmir gibi önemli turizm merkezleriyle rekabet halindeyiz. İstanbul ’u aşmamız zor, doğru. Ama hedefimizi yüksek tutuyoruz. Konya; İstanbul, Antalya gibi büyük illerin ortasında, geçiş noktasında. Mevlana gibi önemli bir değerimiz var. Turizm envanteri için çalışmalar yapıyoruz. Sille, İsa Peygamberin 3 havarisinin yaşadığı Kilistra var. Yerköprü Şelalesi, Nasrettin Hoca, İvriz Kaya Anıtı, Karapınar Yer altı Şehri, Meke Gölü, Çatalhöyük gibi önemli turizm değerlerimiz var. Bu bölgelerimizin gelişmesi ve turizme kazandırılması için Kalkınma Ajansı ile birlikte çalışma yapıyoruz. Birçok proje bakanlıklar marifetiyle yapılamadığı için kalkınma ajansları önemli katma değer sağlıyor. Yerel kaynaklar yetersiz. Genel merkez, bize inandığı için projelerimizi destekliyor. Ancak merkezin ‘para yerine ulaşacak mı? ’ diye endişesi de var. Bu nedenle biz projelerin içini doldurarak hazırlıyoruz. Kalkınma ajansları bölge ve ülkemiz için çok önemli. Bunu sizlerin sorması ve raporlaması da önemli.”
Heyette bulunan UNDP Demokratik Yönetişim Program Müdürü Dr. Leyla Şen, Program Sorumlusu Seher Alacacı, Proje Sorumlusu Gözde Ata, UNDP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Uzmanı Bernard O ’Sullivan, UNDP Bratislava Bölge Ofisi Kapasite Geliştirme Bölüm Başkanı Albert Soer ’den oluşan heyet, Konya ve Karaman ’daki kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve medya ile yapacakları iki günlük çalışma sonucunda bölgesel kalkınmanın yönetişimi ve katılımcılık mekanizmalarına ilişkin mevcut durum ve ihtiyaçlara yönelik değerlendirme raporu hazırlayacak.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu