Selçuk`ta Gönüller Bir Oldu

2011 Avrupa Gönüllülük Yılı etkinlikleri kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının öncülüğünde düzenlenen ‘Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi` buluşmalarının 6`ncısı Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Konya`da gerçekleştirildi. Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya Konya Vali Yardımcısı Dr. Sefa Çetin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan, Türk Ulusal Ajans temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri ile akademisyenler ve öğreciler katıldı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Selçuk`ta Gönüller Bir Oldu
Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen bu anlamlı projenin toplumda gönüllük bilincinin artmasına büyük katkı sağlayacağına dikkat çeken Vali Yardımcısı Dr. Sefa Çetin, “Gerek ekonomik gerek sosyal krizlerin yaşandığı dünyamızda birlik içinde iyi birer vatandaş olma bilinci önemini daha da artırıyor. Batı toplumlarına bakıldığında her 3 kişiden 2 ’sinin bir sivil toplum kuruluşuna üye olduğunu görmekteyiz. Türkiye ’de ise bu oran oldukça aşağılarda kalmaktadır. Elbetteki hükümetler tek başına toplumsal sorunları çözmede yeterli olamamaktadır. Bu noktada hükümet dışı kurumların bu sorunların çözümündeki etkisi ortaya çıkıyor. Bizler de bu kuruluşların etkisini daha da artırmak adına sivil toplum kuruluşlarını tanımalı ve bu onlara dahil olmalıyız. Bu kurumların çalışmalarını kolaylaştırmalı ve yaptıkları çalışmaları topluma duyurmalıyız.” dedi.

“TOPLUMLA DAHA ÇOK DİYALOG KURACAÐIZ”

Türkiyede özellikle gençler arasında gönüllülük değerlerini yükseltmek ve sosyal sorumluluk bilincini pekiştirmek amacıyla gerçekleştirilen bu anlamlı projeye ev sahipliği yapmanın Selçuk Üniversitesi için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu dile getiren Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan ise, “‘Sosyal Olunmadan Bilimsel Olunmaz ’ sloganını ilke edinen Selçuk Üniversitesi, bugüne kadar eğitim-öğretimin yanısıra sosyalleşmeye verdiği önemle de gerek şehrimiz gerekse ülkemizin sorunlarına duyarsız kalmamıştır. Böylelikle üniversitemiz, bulunduğu toplumun dinamizmi ile kendi üretkenliğini birararaya getirerek, şehrimizin ve ülkemizin gelişimi adına örnek gösterilecek bir sinerji yaratmayı başarmıştır. Bundan sonraki süreçte de üniversitemizi toplumdan soyutlayıp, kendi bünyesinde bir takım akademik çalışmalar yaparak kabuğuna çekilmeyi tercih etmeyeceğiz. Sayın Rektörümüz ile birlikte toplumla daha çok diyolog kurup, akademik, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda şehir ile bir bütün halinde çalışacağımızın sözünü şimdiden verirken, bu alanda yepyeni projelerin hazırlıkları içerisinde olduğumuzu da buradan müjdelemek istiyorum.” diye konuştu.

‘PROJE TOPLUMSAL KALKINMAYA DA KATKI SAÐLAYACAK ’

Açılış konuşmalarının ardından Proje Yürütücülüğünü yapan Beyaz Gemi Eğitim ve Danışmanlık temsilcisi Şebnem Şahin, ‘Gönüllülük ve Gönüllü Türkiye Sosyal Değişim ve Katılım Projesi ’ hakkında katılımcılara bilgi verdi. Bugüne kadar 5 ilde gerçekleştirilen ve gönüllüğü yaygınlaştırmak, gönüllü olmanın değeri ve önemi ile ilgili farkındalık yaratmak, iyi uygulama ve deneyimlerin paylaşılması ile Avrupa Gönüllü Hizmeti ’nin tanıtımını yaparak bu hizmete katılımı arttırmayı hedeflediğini söyleyen Şahin, “Gönüllü olmak zaten bizim toplumumuzda var olan bir kavram ve sadece bunun yaygınlaştırılması için buluşmaya ihtiyacımız var. Böyle olursa gönüllükle yapılan pek çok çalışma hem bireysel hem ekonomik hem de toplumsal kalkınmamıza büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Projenin tanıtımının ardından, Türk Ulusal Ajans Avrupa Gönüllü Hizmeti Sorumlusu İbrahim Demirel ve Ulusal Ajans Eğitmeni Tuğba Çanşalı tarafından Türk Ulusal Ajansı ve Gençlik Programları ile ilgili bilgilendirici sunumlar gerçekleştirildi. Ulusal Ajans Eğitmenleri Tuğba Çansalı ve Bugay Turhan ‘Kurum ve Kuruluşlar için Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Akreditasyon Süreci ’ ile ‘Bireyler İçin Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Başvuru Süreci ’ hakkında detaylı bilgi verdi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant