Eyleme giden sendikalılara polis engeli

Konya`dan KESK`in Ankara`da düzenleyeceği 4+4+4 eğitim düzenlemesini protesto eylemine katılmak için yola çıkmaya hazırlanan Eğitim-Sen Konya Şubesi üyelerinin içinde bulunduğu otobüs, polis tarafından durduruldu. Sendika üyeleri, ferdi kaza sigortasının zamanı geçen otobüsün trafikten men edilmesi nedeniyle Ankara`ya gidemedi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Eyleme giden sendikalılara polis engeli
TBMM`de görüşülen 4+4+4 eğitim sistemi tasarısı için KESK tarafından Ankara`da yapılacak kitlesel basın açıklamasına katılmak için yola çıkmaya hazırlanan Eğitim-Sen Konya Şubesi üyeleri polis engeline takıldı. Alaaddin Meydanı`nda bulunan sendikalarından saat 24.00`te hareket etmeye hazırlanan yaklaşık 50 kişilik grubun içinde bulunduğu otobüs polis tarafından durduruldu. Otobüse binen polisler, sendika yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından otobüsün hareketine Ankara Valiliği`nin talimatı
doğrultusunda izin verilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş polislere, "Kamu çalışanlarının karşı karşıya getirilmesinin yanlış olduğunun bilincindeyiz. Görevinizi yasal, hukuksal çerçeveler içerisinde yerine getirirsiniz. Bizlerde direnme hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı bilmenizi net bir şekilde ifade etmek isteriz" dedi.
Bektaş`ın bu sözlerinin ardından yaklaşık 50 kişinin içinde bulunduğu otobüsün evrakları trafik polisleri tarafından incelendi. Yapılan inceleme sonunda ferdi kaza sigortası evrakının zamanının dolduğu ve yenilenmediğinin anlaşılması üzerine otobüs, trafikten men edildi. Uygulanan cezai işlemin ardından sendika üyeleri, "Baskılar bizi yıldıramaz" şeklinde sloganlar atarak polisin tutumuna tepki gösterdi.
Eğitim-Sen Konya Şubesi Başkanı Cebrail Bektaş, "Bir basın açıklamasına katılmak için yola çıkan arkadaşlarımızın seyahat özgürlüklerinin engellenmesi ve demokratik anayasa diye önümüze konulan bu demokrasinin ne kadar ileri bir demokrasi olduğunu sizler kamuoyu ve basın çok net bir şekilde görmektesiniz. İçişleri Bakanlığı`nın bu talimatıyla emniyet güçleriyle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Bu kamu görevini icra etmeye çalışan emniyet mensuplarıyla bir sıkıntımız yok. Ancak demokratik hakkımızı
seyahat özgürlüğümüzün bütün dünyada bir insan hakkı olarak, evrensel bir hak olarak, anayasal bir hak olarak uygulayamamanın sıkıntısını yaşıyoruz. Ve bu açık faşizmdir. Bu faşizmi lanetliyorum" şeklinde konuştu.
Demokratik tepkilerini net bir şekilde ortaya koyacaklarını da dile getiren Bektaş, "Bu kararlılıkla gerekirse sabaha kadar, gerekirse yarına kadar yollarda biz ve arkadaşlarımız bu mücadeleyi vermeye hazırız" dedi.
Yapılan açıklamanın ardından grup slogan atarak halay çekti. Trafikten men edildikten sonra polis eşliğinde götürülen otobüs oto parka çekildi. Bunu üzerine kumanyalarını yanına alan grup, Alaaddin Meydanı`nda bir süre bekledi. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı meydanda bekleyen sendika üyeleri daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant