UMKE 2012 tatbikatı

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), 2012 yılı tatbikatını Burdur`un Bucak ilçesinde yaptı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
UMKE 2012 tatbikatı
Bucak Oğuzhan Kent Ormanı`nda yapılan tatbikatı Burdur Valisi Süleyman Tapsız, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Hasan Hami Yıldırım, Belediye Başkanı Sabahattin Akaya, Burdur Jandarma Alay Komutanı, ilçe kaymakamları ile vatandaşlar izledi.
Tatbikatın açılış konuşmasını yapan Burdur Valisi Süleyman Tapsız, "Burdur birinci derecede deprem bölgesi bir ilimiz. Her an her şeye hazırlıklı olmalıyız. Tatbikatı gerçekleştiren UMKE ekibi sadece Burdur için değil, uluslararası kurtarmalarda bulunan gönüllülerden oluşan bir ekip. Bu ekip sadece deprem değil, tüm doğal afetlerde kurtarma çalışmaları yapan, hayat kurtaran bir ekiptir" dedi. Vali Tapsız, tatbikatın asıl amacının, afet zamanında işbirliğinin sağlanması, deneyim kazanılması, yangın, su
baskını, trafik kazası, deprem her türlü doğal afetlerde daha etkili şekilde hareket edilmesi için olduğunu söyledi.
Afyonkarahisar UMKE organizatörlüğünde Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Kütahya, Uşak, Isparta, Eskişehir ve Burdur`dan yaklaşık 200 UMKE personeli ve Burdur 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Afyonkarahisar AFAD, Burdur AFAD, Burdur İtfaiye Müdürlüğü, Bucak İtfaiye Müdürlüğü, BAKUD ve Bucak Orman İşletme Müdürlüğü Yangın Müdahale ekiplerinin katıldığı geniş kapsamlı programda deprem, yangın, su kurtarma, araçtan yaralı kurtarma ve dağdan yaralı kurtarma tatbikatları yapıldı.
Tatbikatın ilk bölümü deprem ile başlarken, yangın ve trafik kazası tatbikatları ise gerçeği aratmadı. Senaryo gereği depreme ve yangına müdahale eden UMKE ekipleri, yıkılan taş duvar ve çöküntü arasından bir taraftan yaralılara müdahale etti. Deprem tatbikatında da yaralılar ambulanslar ile hastanelere sevk edildi. Tatbikatın son bölümünde ise Antalya UMKE ekipleri, deprem anında Onaç Barajı Gölü kıyısındaki bir yaralıyı botla alarak, uçurumdan yukarıya halatlarla çıkardılar.
Burdur Valisi Süleyman Tapsız, tatbikatta görev alan ekipler ve tatbikata destek veren kurum, kuruluş ve kişilere plaket verdi.
(HA-SK-OK-Y)

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant