Genişleme bölgesi Meclis`te anlatıldı

Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarında gündemine aldığı sanayideki sorunlara, Konya Sanayi Odası (KSO) aracılığıyla ışık tuttu. İl Genel Meclisi`nin davetlisi olarak toplantıya katılan KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, sanayideki gelişmeler, yatırımlar ve 4. Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verdi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Genişleme bölgesi Meclis`te anlatıldı
Konya İl Genel Meclisi, Mayıs ayı toplantılarında Konya sanayisindeki branşlaşma ve spekülatörlerin elinde olduğu ileri sürülen arsalarla ilgili Sanayi ve Ticaret Komisyonu ’nun önergesini bir kez daha gündeme getirdi. Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ’nın gündem dışı söz alarak Meclis gündemine taşıdığı konu hakkında üyeleri ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere Mayıs toplantılarının 2. birleşimine davet edilen KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 2005-2012 yılları arasında yapılan ihracat, ithalat, istihdam, patent, marka tescili, endüstriyel tasarım ve yürüttükleri projeler hakkında üyeleri bilgilendirdi. Konya ’nın Anadolu ’da yatırım teşvik belgesinde İstanbul ’dan sonra ilk sırada, ihracatta Türkiye sıralamasında 14. olduğuna vurgu yapan Büyükhelvacıgil, özellikle döküm, ayakkabı ve otomotiv sektörlerinde sağlanan birliktelik ile Konya sanayinin adını dünya genelinde duyurduğunu ve Türkiye ’yi dünyanın 16. büyük ekonomisi sıralamasına taşıdığını kaydetti.
Genişleme Bölgesi olarak adlandırılan 4. Organize Sanayi Bölgesi ’ndeki çalışmaları da anlatan Büyükhelvacıgil, “İl Özel İdaresi ’nden 27.12.2006 tarihinde satın alınan arsa, Konya Büyükşehir Belediyesince imar plan tadilatı yapılıp Organize Sanayi Bölgesi olarak onaylattırılmıştır. Bakanlıkça da onaylanan imar planı bugün parsellerin dağıtımı aşamasına gelmiştir. Çıktığımız gazete ilanı sonucunda 250 adet başvuru yapılmıştır. Dosyaların doldurularak Müdürlüğümüze teslim edilmesinden sonra değerlendirme ve kura süreci başlatılacaktır. İstanbul ’da 300 Euro ’ya verilen arsaları biz 75 TL ’den vereceğiz. Kredisiz ve kendi özkaynaklarımızla bu noktaya geldiğimiz ve altyapı çalışmaları tamamlanan arsaları en verimli şekilde değerlendirmek istiyoruz. Organize sanayimize, hızlı ve ticarete katma değer sağlayacak yatırımları bekliyoruz” diye konuştu.
Konya sanayisinin, özellikle otomotiv yan sanayinin Türkiye ’de ilk sıralarda yer aldığını ve son yaşanan gelişmelerle gurur duyduklarını dile getiren Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de ihracat rakamlarının ithalattan fazla olmasının memnun edici olduğunu belirtti. bu durumun devamını dileyen Selvi, “Konya rakamlarla ortada. 3. teşvik bölgesinde. Ülkenin merkezi konumundaki ilimiz, 2. teşvik bölgesinde olması halinde gerileyecek. İlerlemek ve hatta 4. bölge kapsamına girebilmek için hep birlikte mücadele ediyoruz” dedi.
KSO Başkanı Büyükhelvacıgil, İl Genel Meclisi üyelerinin Konya sanayindeki gelişmeler ve yatırımlara yönelik sorularını da cevaplandırarak, Konya sanayisinin emin adımlarla ilerlediği mesajını verdi. Konya İl Genel Meclisi, Mayıs ayı toplantılarının 3. birleşimini 04 Mayıs 2012 Cuma günü saat 10.00 ’da yapacak.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu