Davutoğlu'na haksızlık yapılıyor

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, düzenlediği basın toplantısında, özel yetkili Mahkemelerin şu an için Türkiye’nin ihtiyacını giderdiğini ancak bundan sonra Türkiye’de özel yetkili mahkemelerin olmaması gerektiğini söyledi.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Davutoğlu'na haksızlık yapılıyor
AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, parti il binasında İl Başkan Yardımcılarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, yurt dışında gerçekleştirdiği ziyaretler hakkında bilgi verdi.
Ayşe Türkmenoğlu, Danimarka ’nın başkenti Kopenhag ’ta bu yıl 3 ’üncüsü düzenlenen Anadolu Kültür Günleri Programı ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ’in görevlendirmesi ile Türkmenistan Anayasası ’nın kabulünün 20. yıldönümü etkinliklerine katıldığını belirterek ziyaretleri hakkında bilgi verdi.
TÜRKİYE DARBELERLE HESAPLAŞMA FIRSATI YAKALAMADI
Darbeleri Araştırma Komisyonu ’nun kurulması konusuna değinen Ayşe Türkmenoğlu, “Bu çok önemli bir aşama. İzlendiğinde sıradan basit bir siyasi gelişme ya da bir meclis araştırması şeklinde değerlendirmek, kolay değil diye düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti ’nde ilk kez mecliste böyle bir komisyon kuruldu. Ve meclis millet iradesine karşı eylem yapanları ya da eylemlere katılanları araştırmaya başladı. Millet iradesinin üstünlüğün tartışılmaz olduğunu her zaman söylüyoruz ama hiçbir zaman Türkiye, darbelerle yüzleşme hesaplaşma fırsatını yakalayamadı” dedi.
“KÜRT SORUNU DENDİÐİNDE ONLARI ÖTEKELİŞTİRİRSİNİZ”
Türkiye ’nin terör sorununun bugün ya da dün kaynaklı olmadığını vurgulayan Türkmenoğlu, “Biz, Türkiye ’de Kürt sorunu şeklinde algılanabilecek bir sorunun olduğunu düşünmüyoruz. Kürt vatandaşlarımızın birebir sorunları olabilir. Kürt sorunu dediğinizde onları ötekileştirirsiniz. Bizler Türk ’ü, Kürt ’ü, Çerkez ’i, Laz ’ı hepimiz bu milleti oluşturan unsurlarıyız. Osmanlı ’dan bugüne bu şekilde devam etti. Ebediyen de bu şekilde devam edecek. Bu ayrıştırmayı asla kabul etmek istemiyoruz” diye konuştu.
“DIŞİŞLERİ BAKANINA HASIZLIK YAPILIYOR”
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan görüşmelerinin olumlu geçtiğini ifade eden Ayşe Türkmenoğlu, ” Sonuçlarının da olumlu geçmesini umuyoruz. Sonrasında göreceğiz siyasi partilerin bu sorunun çözümü konusunda ne kadar istekli olduğunu, önerilerini ve alternatiflerinde ne kadar samimi olduklarını hep beraber göreceğiz” dedi.
Hükümet ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında Suriye ’deki yaşanan olaylarla ilgili verilen gensoruyu da hatırlatan Türkmenoğlu, “Bakanımız yine tüm milletvekillerini ve halkımızı Suriye ’de yaşanan dram ile ilgili bilgilendirdi. Türkiye ’nin bu konudaki tutumunu anlattı. Bizler her zaman söylüyoruz. Suriye ’de, biz insan haklarından yanayız. Suriye ’de vatandaşlar ne istiyorsa o olsun. Suriye ’de halkın iradesi tecelli etsin istiyoruz” diyerek dışişleri bakanına haksızlık yapıldığını söyledi.
“TÜRKİYE ’DE ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERİN OLMAMASI GEREKİYOR”
Özel Yetkili Mahkemelerin şu an için Türkiye ’nin ihtiyacını giderdiğini belirten Ayşe Türkmenoğlu, “Ama bundan sonrasında olmalı mı bu tartışılıyor? Türkiye ’de demokratikleşmeyi istiyorsak, her şeyiyle tüm kurum ve kurumlarıyla bundan sonra Türkiye ’de özel yetkili mahkemelerin olmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Arabuluculuk Kanunu ’nun TBMM ’de kabul edildiğini hatırlatan Türkmenoğlu, arabuluculuk sistemi, anlaşmalı boşanma davaları, trafik kazaları, kat mülkiyeti gibi özel hukuku ilgilendiren konularda tarafları uzlaştırmayı amaçladığını dile getirdi. Arabulucu olabilmenin şartlarını da açıklayan Türmenoğlu, arabulucu olabilmek için meslekte en az 5 yıl kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunu olmak, arabuluculuk eğitimini almak ve Adalet Bakanlığı ’nın yapacağı sınavı geçmek gerektiğini kaydetti.
Ayşe Türmenoğlu, “Osmanlı ve Selçuklular döneminde uygulanan Kamu Denetçiliği ’nin idareyle vatandaş arasındaki ilişkilerdeki aksaklıkları denetlemek anlamında bir kamu denetçiliği yasa tasarısı kabul edildi. Anayasa komisyonunda ve en kısa zamanda meclis gündemine gelecek” dedi.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya kutu