Alternatif turizmde yeni gözde; Erbeli

Konya İl Genel Meclisi, alternatif turizm bölgelerini gündemine taşımaya devam ediyor. Ereğli, Halkapınar, Emirgazi ve Karapınar bölgesinde bulunan ve Kapadokya’nın başlangıç noktası olarak belirlenen Erbeli, Turizm Komisyonu’nun raporunda yer aldı

07.05.2014 16:35, 7 yıl önce eklendi.
Alternatif turizmde yeni gözde; Erbeli
Konya İl Genel Meclisi, Eylül ayı toplantılarının 3. birleşiminde komisyon raporlarını görüşmeye devam etti. Turizm Komisyonu ’nun alternatif turizm ile ilgili çalışmalarından oluşan raporları müzakere eden Meclis, Kapadokya ’nın başlangıcı olduğu bildirilen Erbeli bölgesini alternatif turizm noktası olarak belirledi.
Turizm Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Afet ve Acil Durum Komisyonu ’nun raporlarını gündemine alan Konya İl Genel Meclisi, Erbeli bölgesini mercek altına aldı. Hazırladığı raporda Ereğli, Halkapınar, Emirgazi ve Karapınar havzasında bulunan Erbeli ’nin alternatif turizm kaynakları arasında önemli bir yer teşkil ettiğini dile getiren Turizm Komisyonu Başkanı Fikret Seyfi Kaçar, çok sayıda kuş türü ve pelikanların barındığı, eşsiz manzaralı bu doğal yapının bir an önce turizme kazandırılması için gerekli çalışmanın yapılması gerektiğini ifade etti. Kaçar, Erbeli ’de botanik turizmi, kuş gözleme turizmi, atlı doğa yürüyüşü, kamp karavan turizmi, foto safari, doğa yürüyüşü (trekking) yapılabileceğine işaret ederek, bölgenin jeolojik ve coğrafik yapısının Kapadokya ile birebir aynı olduğunu, 36 adet yer altı şehri bulunduğu söyledi.
Eğitime verdiği önemi, aile hayatının korumasında da ortaya koyan İl Genel Meclisi, 3. birleşiminde ayrıca Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ’nun ailenin korunmasına yönelik raporunu da gündeme aldı. Çeltik, Tuzlukçu ve Yunak ilçelerinde yaptığı incelemelerden oluşan raporu müzakereye açan Meclis, Konya İl Özel İdaresi öncülüğünde, 31 ilçede halka yönelik eğitim programları yapılması kararı aldı. Komisyon Başkanı Orkun Ünler, kültürel yapı nedeniyle bölgelerdeki kadınların toplantı ve seminerlere katılmama olasılığını göz önünde bulundurarak, aile merkezli politikalar dahilinde Özel İdare tarafından özellikle kadın haklarına vurgu yapan afişler hazırlanmasının yararlı olacağını kaydetti.
Konya İl Genel Meclisi olarak 31 ilçeyi ayırmadan eşit hizmet götürdüklerini dile getiren Başkan Ali Selvi ise bu hizmetlerin devam edeceğini vurguladı. Bir çok ilçede çok amaçlı salonlar yaptıklarını hatırlatan Selvi, “Bu salonlara uzmanlar gelerek, organik tarım ile ilgili yapılan seminer ve toplantıların benzeri kadınlarımıza yönelik seminerler yapacak, ailenin korunması yönünde eğitimler verilecek” dedi. Selvi, özellikle komisyonun çalışma yaptığı ilçelerde gerçekleştirilecek toplantılarda bölge Meclis üyelerinin organizasyona yardımcı olmalarını istedi.
Konya İl Genel Meclisi, Eylül ayı toplantılarının 4. birleşimini 06 Eylül 2012 Perşembe günü saat 10.00 ’da açacağı toplantı ile sürdürecek. Birleşimde komisyon raporları görüşülmeye devam edecek.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberlerAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Sosyal Platformlarda

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. Konya havadan çekim, Dinar Sürücü Kursu, Konyada Tadilat