Bilim İnsanları Sebze Tarımını Konya’da Tartışacak

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ulusal Bahçe Bitkileri Derneği işbirliğiyle düzenlenen “9.Ulusal Sebze Tarımı Sempozyumu” Dedeman Otel’de başladı.

07.05.2014 16:35, 9 yıl önce eklendi.
Bilim İnsanları Sebze Tarımını Konya’da Tartışacak
Sempozyuma Konya Vali Yardımcısı Erol Özkan, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Bosna Hersek Cumhuriyeti Burch Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Padem, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli, KOP İdaresi Başkanlığı ’nda Danışman Prof. Dr. Bayram Sade, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Öztürk, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Selçuk Üniversitesi tanıtım filminin gösterimiyle başlayan sempozyumda Konya Vali Yardımcısı Erol Özkan, bir selamlama konuşması yaptı.

“Obeziteyi Sağlıklı Beslenerek Önleyebiliriz”

Türkiye ’nin dört bir yanından gelen bilim insanları, özel ve kamu temsilcileri ile sebze tarımı üreticilerini bir araya getiren sempozyumda konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, bilim insanlarının Konya ’da sulanabilir tarım alanlarının ne kadar çok ancak suyun az olduğuna dikkat çektiğini belirterek, “İnsan vücudunda suyun az olmasının nedeni yağ miktarının fazla olmasıdır. Yani çağımızın hastalığı olarak bilinen obezite yağ oranının insan vücudunda çok olmasından kaynaklanmaktadır. Obezitenin çözümü de sebze ve meyve ağırlıklı beslenmektir. Bu sempozyumu önemsiyorum çünkü sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek obezitenin de çözümü olacaktır.Akdeniz tipi diyet dediğimiz kırmızı etin az, balığın çok miktarda bulunduğu, zeytinyağın bol olduğu ve en önemlisi de sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin sağlık için önemi ortadadır. Bu sempozyumun sağlıklı beslenme alanında pekçok faydası olacağını düşünüyorum. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Ülkemiz Sebze Tarımında Önemli Bir Konumda”

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Önder Türkmen, Anadolu ’da sebze kültürünün tarihinin çok eskilere dayandığını belirterek, “1960-70 ’lerin Türkiyesi ’nde sağlıklı beslenme anlayışı yerine doyma anlayışı odaklıydı. Kırsal ’da yaşayan kesim, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde sebze tarımı yapıyordu. Bugün ise, 26 milyon ton sebze üretimi yapılmaktadır. Avrupa ve başta Rusya olmak üzere pekçok ülkeye sebze ihracatı yapmaktayız. Sebze tohumu ihracatında da yeterli olmasakta önemli ülkeler arasındayız. Ülkemizde bu kadar önemli bir yeri olan sebze tarımını tartışacağımız sempozyumda kamu ve özel sektörde sebze tarımı alanında araştırmacı insanları buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.” diye konuştu.
Bosna Hersek Cumhuriyeti Burch Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Padem, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Öztürk, Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli, KOP İdaresi Başkanlığı ’nda Danışman Prof. Dr. Bayram Sade, Bahçe Bitkileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Benian Eser, sempozyumda birer selamlama konuşması yaptı. Konuşmaların ardından protokol üyelerine teşekkür plaketi takdim edildi. Prof. Dr. Kazım Abak, sebze tarımı alanındaki çağrılı bildirisini sundu.
Sebze bilimi ve ülkemiz sebze tarımının geleceğinin tartışıldığı sempozyumda 65 bildiri, 95 poster sunumu gerçekleştirilecek.

Yorum yapYorumlar

Henüz yorum yapılmamış!

Diğer haberler

YazarlarAnket

Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ

Rss Bağlantıları

Sistem


İmer yayın organı


Bu web sitesi tamamen özgür yazılım araçları kullanılarak sanater tarafından yapılıp, yayınlanmaktadır. konya implant